Note: All the Assignments Solution which are provided on vuhelp are just like helping material for the students, U must make the required changes in it.View more random threads:
- PSY101 First Assignment idea solution October, fall 2012
- CS614 Data warehousing Assignment # 1 Spring 2014
- CS201 Solution 2nd Assignment Spring 2010 May 4
- MTH101 Calculus and Analytical Geometry Assignment No.1...
- CS201 Introduction to Programming Assignment 3 Solution May...
- Digital Logic and Design CS302 Solution of Assignment 2...
- MTH202 Discrete Mathematics Assignment No.1 Solution Spring...
- CS609 System Programming Assignments No. 02 Fall 2014 Due...
- Mgt 401 assignment 2 spring 2011
- Mth101
Question 1:
A flying company offers trips in Europe. The company flies three kinds of airplanes: the
Boeing 757, the Boeing 767, and the Boeing 777. Each plane is outfitted with tourist,
economy, and first-class seats. In Boeing 757, there are 50 tourist, 30 economy, and 32
first class seats. . In Boeing 767, there are 75 tourist, 45 economy, and 50 first class seats.
In Boeing 777, there are 40 tourist, 25 economy, and 30 first class seats.
The number of reservations for its January flight to Germany, 305 reservations for tourist
class, 185 Economy class and 206 first-class
To fill all the seats how many of each kind of plane should the company fly?
Solution:
Tourist
1.JPG
Total=1.25+1.875+1= 4.125
As the Reserved Seats of Tourist are =305
Now Boeing 757 Tourist can be calculated as follows
=305/4.125*1.25=92
Similarly Boeing 767
=305/4.125*1.875=139
Similarly Boeing 777
=305/4.125*1=74
Economy
2.JPG
In this case Total is =1.2+1.8+1=4
Total Reservation=185
Boeing 757
=185/4*1.2=56
Boeing 767
=185/4*1.8=83
Boeing 777
=185/4*1=46
First Class
Sponsored Links
3.JPG
The Total is =1.07+1.67+1=3.73
Total Reservation 206
Boeing 757
=206/3.73*1.07=59
Boeing 767
=206/3.73*1.67=92
Boeing 777
=206/3.73*1=55
Summary
Boeing 757 has to take total passenger as follow
Tourist =92
Economy =56
First Class =59
Total =207
The capacity of 757 is 112 thus it has to two trips
Boeing 767 has to take total passenger as follow
Tourist =139
Economy =83
First Class =92
Total =314
The capacity of 767 is 170 thus it has to two trips
Boeing 777 has to take total passenger as follow
Tourist =74
Economy =46
First Class =55
Total =175
The capacity of 777 is 95 thus it has to two trips
So the each has to two trips.
Question 8:
An item that cost Rs. 2300 was marked up 38 % of the selling price. After some time the
item is markdown 30 %. Calculate the sale price after markdown.
Solution:
Selling Price = Cost+ (Cost*%of Mark Up)
=2300+ (2300*.38)
=2300+874
=3174
Selling Price after mark down =Selling price-(selling price*%of mark down)
=3174-(3174*.30)
=3174-952.20=2221.80
:o:o--------------------------------------------------------------------------------------:o:o
[B]The more knowledge you have, the greater will be your fear of Allah.[/B]
Please Join My [B]Group Vuhelp[/B][B], Birthday Wishing, Daily Hadees[/B] [CODE][B]http://vuhelp.net/groups/vuhelp.html[/B]
[B]http://vuhelp.net/groups/birthday-wishing.html[/B]
[B]http://vuhelp.net/groups/daily-hadees.html[/B][/CODE]
[CENTER][B][COLOR="Red"][SIZE="4"]Email: [email]viki@vuhelp.net[/email][/SIZE][/COLOR][/B][/CENTER]
There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)